Само защото сме в ЕС, използвам френската дума протежета (protégés) вместо

...
Само защото сме в ЕС, използвам френската дума протежета (protégés) вместо
Коментари Харесай

Сръбски и руски протежета излязоха на македонския рубеж

Само тъй като сме в Европейски Съюз, употребявам френската дума " протежета "  (protégés) вместо балканския турцизъм " мекерета " (mekkâreci). Иначе се схваща едно и също. Най-пламенните македонци са смутени, че с цел да станат европейци, би трябвало да загърбят наставниците си в Белград и Москва, които ги настройват против България. 

Истеричните митинги в Скопие против френското предложение за преговорна рамка на районен съд Македония с Европейски Съюз хвърлиха  светлина върху същността на казуса. Става дума не за друго, а за българофобия, от която заслепени македонци не желаят да се откажат за нищо на света, тъй като е основа на техния " идентитет ". Страхуват се, че без българофобията ще престанат да бъдат македонци. За какво им е тогава Европейски Съюз?

Особено креслива е опозицията от ВМРО-ДПМНЕ (36 депутати от 120 в Собранието) и новопръкналата се партия Левица (2-ма депутати). Едната има прикрити просръбски корени, а другата - открити проруски. Двете би трябвало да са идейни съперници, тъй като ВМРО-ДПМНЕ поддържа участието на РСМ в НАТО, а Левицата упорства за овакантяване на Алианса. Но в продължаващите от две седмици протести в Скопие те са един до друг и се надвикват с антибългарски лозунги, които им служат за заварка.

С какво френското предложение ги гневи най-вече?

С призива да впишат българите наред с другите етноси в конституцията като държавотворен народ на РСМ. Франция, която се гордее като родина на актуалните разбирания за човешки права, призна в качеството си на ръководител на Европейски Съюз, че българите в РСМ също имат човешки права и не трябва да бъдат дискриминирани. Досегашното отказване на тяхното битие, илюстрирано чрез невписването им в конституцията на РСМ, бе проява, че Скопие няма подготвеност за участие в Европейски Съюз.

Властите в РСМ се оправдаваха, че българите са прекомерно малко - едвам 3504 при последното броене на популацията - и по тази причина им подхожда да бъдат причислени към графата " други ", само че бурните митинги демонстрираха, че ги тормози нещо по-голямо. Ако българите са толкоз малко, по какъв начин вписването им конституцията би се равнявало на българизация на Северна Македония? Тези дни се обадиха и египтяните в РСМ, че желаят да бъдат маркирани в конституцията. Те са 2406 съгласно формалните данни, или единствено 1100 по-малко от хипотетичните българи. Защо РСМ не се плаши от " египтизация "? Не единствено това, ами РСМ е склонна да запише в конституцията си хърватите (2145 души) и черногорците (1023 души), с цел да размие възможното споменаване на българите. Никоя от другите народности не смущава техния идентитет.

Но българите са чудовище

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски насочи против препоръчаната преговорна рамка: " Ваква рамка значи или во ЕУ, асимилирани и бугаризирани, или секогаш да останеме надвор (извън) од ЕУ ". Митингите, които привиква пред Народното събрание и постройката на държавното управление, сипят обидни думи против българите, като че ли французите са се побългарили, с цел да създадат своето предложение за разблокиране на старта на договарянията. Омразата изригва дотам, че в последно време освен България, само че и цяла Европа е.

Какво чакат македонците? - България да се откаже от своята същина, да напусне ЕС и да им отвори шир за техния идентитет, който до подписването през 2018 година на Преспанския контракт с Гърция се простираше до гръцката древност, а по-късно сви корените си до Средновековна България. Демонстрациите в Скопие минават под лозунга " Ултиматум, Не благодарам ", само че в реалност уредниците им се държат по този начин, сякаш те слагат ултиматум на Европейски Съюз: или България, или Македония. Недозрелите македонски политици не схващат, че когато стартират преговори с Европейски Съюз, ще договарят и с България, тъй като тя е част от Европейски Съюз. Вдигането на нейното несъгласие за старт на преговорите не значи, че вечно се лишава от правото си да каже последна дума за присъединението на районен съд Македония.

Антибългаризмът е очевидна недомислица

като тактика за влизане в Европейски Съюз и в случай че някой поучава знаменосците му, най-вероятно не е страна от ЕС. Силно въздействие върху ВМРО-ДПМНЕ има Сърбия, която се опира на старите югорефлекси, а върху Левицата има влияние Русия, чиято пропагандна реторика откри фенове в младата лява партия, залитаща към крайнодясното. Сърбия има повече от столетен опит в насаждането на антибългаризъм във Вардарска Македония, а Путинова Русия през последните години ѝ приглася, като ласкае македонците, че е получила книжовност от " македонските земи ", като че ли ненадейно е изпаднала в неграмотност и не може да прочете, че това са историческите български земи.

Сърбия и Русия взаимно се поддържат на Балканите, с цел да пречат на консолидираното им в Европейски Съюз и НАТО. В антибългаризма те виждат един от лостовете на своята координирана политика. Русия няма никакви задръжки, както проличава от поведението на нейната посланичка в София Елеонора Митрофанова. Сърбия е в по-деликатна позиция, тъй като е кандидатка, почнала договаряния за участие в Европейски Съюз. Нейният промосковски уклон бе видян в Брюксел и тя получи, че отводът ѝ да поддържа глобите на Европейски Съюз против Русия по-нататъшните ѝ договаряния, тъй като е симптом, че не споделя общите европейски полезности.

Изглежда това вразуми Белград да придобие кахърен тип за европейската си вероятност и на 6 юли президентът Скопие да се вслуша във френското предложение за старт на договарянията. Така повдигна крайчеца на завесата на сръбското въздействие в РСМ. Защо тъкмо Сърбия, която към момента не е член на Европейски Съюз, отправи съвет, а не друга някогашна югорепублика, която към този момент членува в Европейски Съюз, като Словения или Хърватия? Отговорът не може да бъде различен, с изключение на един - тъй като Скопие слуша Белград. Съветът на Вучич в действителност бе разрешение районен съд Македония да укроти антибългаризма си. Най-вероятно самият той е бил посъветван да престане да подклажда разцепление в Европейски Съюз, тъй като инак без утвърждението на България ще се състезава с районен съд Македония кой по-дълго ще издържи в чакалнята на Европа. 

Що се отнася до България,

тя няма неприятни намерения нито към РС Македония, нито към Сърбия, тъй като желае да ги види в Европейски Съюз и да отстрани граничните си бариери с тях. Преговорната рамка е налице, без значение дали я харесват. Когато бъдат подготвени да се впишат в нея, да заповядат. Затова не им слага периоди. Ако македонците бъдат по-съобразителни, могат да изпреварят сърбите по пътя си към Европейски Съюз, тъй като за разлика от тях си основават изкуствени проблеми само с една страна в Евросъюза. Спечелят ли я на своя страна, ще тръгнат по бързата писта.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР